Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. This Project is funded by the Europen Union
Bursa Voctest Merkezi Ulusal Yeterlilik Görüş Bildirim Formu
Voctest Bursa
Duyuru Detayı
03.09.2021 tarihinden itibaren Okul Servis Aracı Şoförleri MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli Olacak


İçişleri Bakanlığı tarafından 25 Ekim 2017 tarihli 30221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğü giren Okul Servis Araçları Yönetmeliği uyarınca Okul Servis Araçlarını kullanacak şoförlerin Servis Aracı Şoförü Mesleki Yeterlilik Belgelerine sahip olma şartı getirilmişti. İçişleri Bakanlığının Okul Servis Araçları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle belge zorunluluğu 03.09.2021 tarihine ertelenmişti. Yeni bir değişiklik olmaması durumunda okul servis araçlarını kullanacak kişilerin 03.09.2021 tarihinden itibaren 17UY0328-3 - Servis Aracı Şoförü Mesleki Yeterlilik Belgeli olmaları gerekmektedir.

Belgeler nasıl alınacak?

Mesleki Yeterlilik Belgelerinin verilmesinde Mesleki Yeterlilik Kurumunun sınav ve belgelendirme şartlarına uygun olarak gerçekleştirilecek sınavlar sonunda başarılı olanlara belge verilmektedir.

Belge almak üzere başvuran kişilerden adli sicil belgesi istenecek ve Türk Ceza Kanununun 102,103,104,109,188,190,191,227 maddeleri, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 35. maddelerindeki suçlardan affa uğramış olsa bile hüküm giymemiş olması şartı aranacaktır. Dolayısıyla bu suçlardan ceza almış kişilerin sınav başvuruları kabul edilmeyecek, belgeyi aldıktan sonra bu tür suç işleyenlerin de belgeleri iptal edilecektir. Bu sayede can ve mal güvenliğinin emanet edildiği şoförler nitelikli kişilerden seçilmiş olacaktır.

Servis Aracı Şoförü, mesleklerinde belge alacak adaylar meslekleri ile ilgili, teorik ve performans sınavlarına tabi tutacaktır. Bu sınavlarda, Adaylarda teorik sınavdan en az yüzde 60, uygulamalı sınavdan ise en az yüzde 80 başarı olma şartı aranacaktır. 

Belgelendirme süreci ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

17UY0328-3 - Servis Aracı Şoförü Belgelendirme Rehberi


Diğer Duyurularımız

· Kapsamımız güncellendi
· Yetkinliğinizi belgeleyin!


BESOB Bursa Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği
Besob Voctest Belgelendirme İktisadi İşletmesi,
TÜRKAK tarafından AB-0067-P Akreditasyon Numarası ile akredite edilmiş ve
MYK tarafından da YB-0030 Kodu ile yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşudur.
Bursa Voctest Merkezi bir BESOB kuruluşudur
Copyright © 2021 BURSA VOCTEST MERKEZİ - Tüm Hakları saklıdır
Her türlü sorun ve öneri için info@voctestbursa.org e-posta adresini kullanabilirsini<


Anasayfa          Kurumsal          Mesleki Yeterlilik          Belgelendirme          Başvuru          Komitelerimiz          İletişim